Manisa Sokakları * Bedriye Aksakal

18.12.2014 / 00:00

Manisa'nın sarp sokaklarını dolaşırken, kimi an gelir âşık Tevhide olur, kimi an gelir Gülfem Hatun. Dilşikar Külliyesinin yanından geçerken tatlanır Dilşeker Hatun olurum.

Gezdikçe kalbimden vurulurum , geçtiğim sokaklarda gençliğimi beton gölgeleri arasında görürken.

Kirletilmiş ortalıkta , kanlı çizmeleriyle dolaşanlar çıkar karşıma, gece karanlığında dipsiz kuyular içinden çıkmaları çoğalır.

Bir ses duyarım birden çocuk sesi. Ağlayan. Dünyaya merhaba diyen bir ağlama. Ben de ağlıyorum çocuğun sesiyle.

Göğe baktığımda bir yıldız çok parlak, beni karanlığın içinden uzaklaştıran bir yıldız . Yıldız dile geliyor: “ben umut yıldızıyım,” diyor. Ardından, “her yer karanlık olsa, her yer sönse bir tek yıldız parlar o da umut yıldızıdır.”

Yıldızlar çoğalıyor. Gökyüzü çiçek bahçesine dönüyor. Yıldızlar kimi yerde küme küme dostça toplanmışlar sanki. Diğer bir yerde annemin dediği büyük ayı, küçük ayı grubu. Ben benlikten çıkıyorum. Yıldızlara karışıyorum.

Yıldızlar bana dostça- sevgiyle- arkadaşça yaklaşıyorlar. Elimi tutup birlikte şarkılar söylüyoruz:

” Benim gönlüm sarhoştur, yıldızların altında…”

Şarkılara şarkılar ulanıyor. Gerçekten bu gece içmeyen sarhoşum ve abdalım. Tan vaktinin gelmesiyle yanıbaşımda olan yıldızlar bir bir yok oluyor, tıpkı eski arkadaşlarımın yok oluşu gibi.

Neler yok olmadı ki. Koşup oynadığı ağaçlarla dostluğunu sürdürdüğü fidanlık.

Armut Suyu'nun soğukluğunu aratmayan sokaklarında ki Yahudi Çeşmesi, oyun oynadıkları boş arsalar…

İki minareli Muradiye camisi'nin arkasında ki sokakta bulunan iki katlı sarı badanalı evleri, saklambaç oynadığı arkadaşları da yoklar arasındaydı. Oysa yirmi yıl sonra anılarıyla geri gelmişti Manisa'ya.

Mahallesini geziyor. Çirkin yığınların gölgesine gömülmüş sokakları. Karşı komşuları olan Saraları, Marikaları, Yakupları arıyor. Aradığı yalnız onlar mı?

Yıllar sonra ne düşler kurarak gelmişti kentine Sesler yabancıydı. Yüzler donuk ve karanlıktı.

Nerede sokaklarında ki gülen yüzler? Ağaçların dallarında uçurtmalarını kurtarmak isteyen Haydar,Emin, Yıldız, Zübeyde neredeler?

Neredeler çoğalırken, yalnızlığımda kocaman bir yumak oluyor.