Louis Aragon * Mutlu Aşk Yoktur

Mutlu Aşk Yoktur
Louis Aragon

Adam Yayıncılık / Şiir Dizisi Mutlu Aşk Yoktur ünlü Fransız şairi Aragon'un (1897-1982) seksene yakın şiirini bir araya getiriyor. Daha önce yayımladığımız Elsa'ya Şiirler dışındaki şiirlerinden yapılan bu derleme onun çok yanlı kişiliğini, akılcı ve devrimci yanıyla birlikte ince duyarlığını da belgeliyor.
"Kendimizle uzlaşmak gibi bir arzum yok, olmadı da hiç. George Brassesens'in bestelediği ve yaygınlaştırdığı Mutlu Aşk Yoktur, 1943'de yazdığım bir şiirin dizesidir. Söz konusu mutsuzluk, işgal yıllarının mutsuzluğu. Fransa'nın içinde bulunduğu o acıklı durumda mutlu bir aşk olabilir miydi? Ortak bir mutsuzlukta bireysel mutlulukların olamayacağı teması, o zamanlar işlediğim bu tema, aslında, hemen yazdığım tüm yapıtlarda da var. Gerçekte, bu şiirde ortaya çıkan sorun, mutlu aşkın olup olmayacağı değil, mutlu çiftin olup olamayacağıdır. Kadın-erkek çiftini, erkeğin ve kadının en yüce şekli olarak düşündüğümü söylemiştim. Umarım gelecek günler kadın-erkek çiftine mutluluk taşır."
– Aragon

Çeviren: Ahmet Necdet, Gertrude Durusoy – 159 sayfa, Ciltsiz. hamur, ISBN: 975-418-113-6; Boyut: 13cm x 19cm; Baskı Tarihi: 1999
Özgün Dili: Fransızca