Tarık Ali * Kefaret

 

Kefaret
Komünizmin Çöküşü Üçlemesi 1. Kitap
Tarık Ali

Everest Yayınları / Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi

Noel günü, 1989. Troçkist dahi ve köksüz kozmopolit Ezra Einstein, televizyonun karşısına geçmiş, Romanya'da Çavuşesku'nun cellatlarından birinin haç çıkarışını izlemektedir. O anda zihninde bir ışık çakar ve Doğu Avrupa'yla SSCB'deki baş döndürücü değişikliklere karşı dünyadaki bütün Troçkistlerin ortak bir tutum benimsemeleri amacıyla Olağanüstü Dünya Kongresi'ni toplantıya çağırır.

Bu arada Ezra'nın genç karısı Maya, karnında doğmayı bekleyen çocuğu Ho Einstein'la birlikte, birdenbire tuhaf, yaşlı insanların ön plana çıktığı bir olaylar zincirinin içinde sürüklenir; çağrıyı alan eski tüfekler, militanlar ve Troçkist hareketin bütün üyeleriyle hizipleri, hemen kendi aralarında toplanıp, Ezra'nın muhtemel hamlelerine nasıl karşılık vereceklerini ve gerek onu gerekse birbirlerini nasıl alt edeceklerini tasarlamaya başlamışlardır.

Tarık Ali, “Komünizmin Çöküşü Üçlemesi” üst başlığıyla tasarladığı
serinin ilk kitabı olan ve yine Everest'te yayımlanan Ayna Korkusu'ndan önce kaleme aldığı Kefaret romanıyla, sosyalist sistemin çöktüğü ve Duvar'ın yıkıldığı koşullarda, eylemsizlik içinde dünyanın her tarafına dağılmış kulüplere dönüşen bir sol hareketin parodisini yapıyor.

Çeviren: Mehmet Harmancı – 291 sayfa, Ciltsiz. hamur, ISBN: 975-289-046-6; Boyut: 14cm x 20cm; Baskı Tarihi: 2002
Özgün Dili: İngilizce; Özgün Adı: The Stone Women